Tipy na výlety:

Vamberk-Muzeum krajky

Výlet rovinatou krajinou cca 6+6 km: Od pensionu se vydáme podél zahrady směrem ke splavu. Po levé ruce budeme mít až do Doudleb řeku a po pravici les. Postupně mineme Zázračnou studánku a Staročeskou chaloupku. V Doudlebách (4km) dojdeme podle žluté turistické značky k zámku, projdeme parkem a po modré značce odbočíme na Vamberk(další 2 km). Muzeum se nachází přímo na náměstí.

Když se příroda po zimě pomalu probouzí, je to ideální doba strávit poklidný víkend v našem pensionu. V našem, kosteleckém, parku na začátku jara rozkvétají celé koberce bledulí a sasanek, které hned tak jinde neuvidíte... V březnu jsou sice otevřené jen  muzeum krajky ve Vamberku, muzeum betlémů v Třebechovicích a Okresní muzeum v Rychnově n.K. a soukromé muzeum řemesel v Letohradě, ale od 1.dubna  jsou už otevřené i ostatní hrady a zámky.

Tipy na výlety:

Za prohlídku určitě stojí Častolovický park s bílými daňky, jeleny sika a mini zoo se pštrosy, perličkami, prasátky, kozičkami a také divokou sviní Martou, která je sice ochočená a má ráda lidi, nicméně našeho psa Darta loni kousla do čenichu.

 

 Když se v našem parku postavíte zády ke kosteleckému zámku (mimochodem, jediný čistě empírový zámek ve východních Čechách), uvidíte přes údolí Divoké Orlice 8km vzdálený hrad Potštejn.

Dobrým cílem je také pěší trasa asi 8 km od Kapličky přes lesní vilu Sklenářku na zámeček Mírov (nyní nechvalně proslavený tím, že se zde do nedávna natáčelo dětské porno...) a zpět.

Mimo turistiky  je možné také si půjčit horská kola, která v tomto období hostům, kteří u nás stráví alespoň víkend, půjčujeme zdarma. V případě, že u nás strávíte celý víkend, je Vám k dispozici po dohodě i 90 minut sauny zdarma. A to společně s internetovými slevami určitě stojí za úvahu...

V Kostelci bývá v dubnu pouť na svatého Jiří. Velká pouť je také v Potštejně, která bývá 3.neděli v květnu. Zajímavou akcí je i Šumná Orlice, která se koná na konci května.

 

Častolovice-zámek

Pohodová vycházka vhodná i pro kočárky a malé děti dlouhá 4+4km, kterou nelze při návštěvě Kostelce vynechat! Možno jet samozřejmě i na kolech. V Častolovicích se v parku kromě krásného zámku nachází i minizoo. Od pensionu vyrazíme po asfaltce směrem na západ, přejdeme most na hlavní silnici. Hned za mostem odbočíme doleva, po pravici máme trať. Jdeme pořád po polní cestě dokud nenarazíme na "křižovatku". Odbočíme doprava, ujdeme ještě asi půl kilometru, přejdeme silnici a jsme v parku...

Potštejn a Litice-hrady

Výlet mašinkou a pěšky krásným údolím přes 2 hrady. Výlet vláčkem zaujme hlavně děti, které už ani neví, co to je...Od pensionu dojdeme na vlakovou zastávku a vlakem dojedeme až do Litic (pojedeme dokonce tunelem). Vyškrábeme se na hrad, potom po červené turistické značce 5 kmistycké značcekolem Divoké Orlice malebným údolím až do Potštejna na hrad. Zpátky buď pěšky nebo zase mašinkou...

Cyklovýlet pro zdatnější cyklisty: po žluté značce do Potštejna (9 km), pak dalších 5 km po červené do Litic (musíme počítat s tím, že možná budem muset kousek kolo vést, ale stojí to za to...) Z Litic se zpátky můžeme vydat po modré značce do Vamberka na Vhlídku. Z Vamberka po modré do Doudleb a pak po žluté až k pensionu. Celkem asi 30 km.

Třebechovice-muzeum s betlémy

Krásný cyklovýlet na betlémy. Celkem 2x22km zvládnou i méně zdatní cyklisté a děti, protože cesta vede po úplné rovině. Od pensionu na Častolovice. Přes Častolovice kousek podél hlavní silnice. Skoro na konci obce odbočíme doprava, pak po polňačce do Čestic a dál směrem na západ na Týniště. Jedeme a máme po pravici les (kus lesem i pojedeme) a v dálce po levici hlavní silnici. V Týništi se dáme po turistické značce chráněným územím do Třebechovic. Cesta vede podél rybníčků, stoletých dubů a oborou s bílými daňky.

Vamberk-Muzeum krajky

Výlet rovinatou krajinou cca 6+6 km: Od pensionu se vydáme podél zahrady směrem ke splavu. Po levé ruce budeme mít až do Doudleb řeku a po pravici les. Postupně mineme Zázračnou studánku a Staročeskou chaloupku. V Doudlebách (4km) dojdeme podle žluté turistické značky k zámku, projdeme parkem a po modré značce odbočíme na Vamberk(další 2 km). Muzeum se nachází přímo na náměstí.

Rychnov nad Kněžnou - zámek -synagoga-muzeum

Výlet nejlépe na kole, případně pěšky po tur, 9+9 km. Při pěším výletu se lze vrátit autobusem. Krajina se střídá, při dobrém počasí výhledy do krajiny až do Krkonoš. Na zámku Kolowratů je muzeum i expozice státního památkového ústavu Pardubice